2024. május 27., hétfő

Abrakadabra

Ikrek jegyében a Jupiter: 2024.05.26. – 2025.06.08

Bevezető gondolat: "Tulajdonképpen miért kell az 'Isten' szónak főnévnek lennie? Miért nem inkább ige... minden igék legtevékenyebbje és legdinamikusabbja?" (Mary Daly)

Az abrakadabra egy misztikus formula, talán az egyik legősibb, írásban is megjelent varázsige. Összefügg az abraxas szóval, ami feltételezések szerint egyiptomi eredetű és a jelentése „szent szó” vagy „áldott név”. Vannak régi mesekönyvekből ismert varázsigék ‒ hókuszpókusz, csiribúcsiribá ‒ vagy J. K. Rowlingnak köszönhetően egészen új keletűek, mint az „Alohomora”.

A kimondott szó, ami az emberi kommunikáció legfontosabb eszköze, már az ősi kultúrákban is jelképes tartalmat hordozott: ezért szinte minden teremtéstörténetben kulcsszerepet kapott.

A világkezdet pillanatában elhangzott Ige, az első isteni megnyilatkozás, ami által a mindenség formát ölt. (Vagyis a magyar nyelv pontosan úgy működik, mint ahogy azt az amerikai teológusnő kívánta: nálunk isten megnyilvánulása maga az ige...)
A sumer hitvilágban „a sorsot megszabó úr”, Enki „a szó megalkotója a földön”.
Egyiptomban Ptah papjai a szív gondolatát és a szó teremtő erejét állították kozmogóniai elképzelései központjába.
Brahman szimbóluma és a hindu hagyomány legfőbb mantrája, az AUM, az univerzum teremtésekor elhangzott szent teremtő mag-szó, a teremtés igéje, egy ősrezgés.
A buddhizmusban ugyanez a fogalom a szent tant tartalmazó szavak egysége.
Kínában a leírt szó, azaz az írásjegy nagy tiszteletben áll: Távol-Keleten a kalligráfia nem csupán művészet, hanem spirituális elmélyülés.

A modern, „felvilágosult” korban sokszor azt gondoljuk, hogy a „varázsláshoz” misztikumokra van szükség, pedig mindenki, minden nap, minden áldott pillanatban varázsol. Mégpedig a gondolatok és a szavak mágiáját használjuk.

Az istentörténetek, a mítoszok és a mesék az emberi lélekre rezonálva születtek meg, így az az elgondolás, hogy minden egy szándék kinyilatkoztatásával kezdődik nem csupán fantazmagória. Minden nap szándékokat fogalmazunk meg, ám a legtöbb esetben tudatos tartalom nélkül tesszük. Szókincsünk elképesztő ütemben bővül. Nagyjából 1000 ősi, finnugor eredetű szavunk van, ami az évezredek során szóteremtéssel, szóalkotással, jövevényszavakkal folyamatosan duzzadt. Az Arcanum szerint a magyar nyelv szókészletét mintegy 800 000-1 065 000-re tehetjük, amiből egy művelt értelmiségi nagyjából 25-30.000 szót használ.

Lonit éppen gombhasználatra tanítom (ami a fajok közti kommunikáció egy nagyon izgalmas eszköze), ahol jelenleg a táblán szereplő öt szó hatalmas jelentőséggel bír: nagyon tiszta és egyértelmű szándékkal nyomja meg a „juti” vagy a „kint” gombokat.
Mi egy átlagos kommunikációban sokszor igazán oda sem figyelünk arra mit mond a másik, arra pedig még kevésbé, hogy nekünk milyen szavak hagyják el a szájunkat. Valódi keretek és tartalmak nélkül panaszkodunk, elárasztunk, a másikra ömlesztjük a bennünk lappangó kagyvaszt.

Több olyan közösségi, önismereti programban is vettem részt az elmúlt évek alatt, ahol időkorlátot kaptunk egy bemutatkozásra vagy a hogylétünk összegzésére. Még a tudatos emberek közül is nagyon kevesen képesek tartani a kereteket. Hiányzik az önkorlátozás, a lényeglátás.

Önismeret híján pedig még rosszabb a helyzet: elég csak megnéznünk, mi megy a közösségi médiában. Oda nem illő, indokolatlan, üres, semmitmondó, rosszabb esetben fröcsögő, megsemmisítő kommenteket láthatunk. Ehhez jönnek az úgynevezett clickbait címek, amik tényleges információ átadása helyett csak a kattintást vadásszák.

Van még egy téma, ami ide, az Ikrek Jupiterhez kapcsolódik, mégpedig az a „skizofrén” állapot, amikor mást kommunikálunk, mint amit érzünk-gondolunk. Nem csak a szándékolt, megtévesztő hazugságokat, a dezinformációkat értem alatta, hanem amikor magunkra öltünk egy filterezett élethazugság-álarcot.

Throwback Thursday, így hétfőn – avagy miket írtam a 2012-ben az Ikrek Jupiterről. "A nagy eszmékhez, a hangzatos szavakhoz erős kétkedéssel, éles kritikával közelít, sőt nyilvános leleplezésekre, a közszférát érintő (elsősorban jogi, egyházi) botrányokra is van kilátás.

Tavalyi kényelmes pozíciójához képest, most valódi, mély változásokra sarkall minket. Főként azon a téren, hogy a világnézeti kérdésekhez, a minket érintő eszmékhez fenntartásokkal közelítsünk. Ne elégedjünk meg, a "te ezt úgysem értheted", vagy a "ha majd eljön az ideje" frázisokkal – sem spirituális, sem családi, sem politikai szinten. Romboljuk le a nem tetsző hitrendszereket, hogy felépíthessük végre a saját, valódi értékrendünket. Számítsunk a gyors, felfokozott, forrongó reakciókra, összetűzésekre, vitákra. Fontos szem előtt tartani, hogy önmagunkért és ne mások ellenében cselekedjünk, szóljunk! A kritikusság egyfajta szűrő legyen és ne mások szüntelen kritizálása."

Idén még egy "kis" Vízöntő energiával is felturbózzuk ezt a változást.

Ennek köszönhetően még forradalmibb, még látványosabb lehet ez a fajta világnézeti fellobbanás. (A táptalaj jó ideje megvan már hozzá.)

Az átállás nem lesz zökkenőmentes, nagyon hangossá válhatnak a gondolkodás-, illetve hitrendszerbeli különbségek (Uránusz kvadrát aszcendens, 3-as házas bolygóhalmozódás), de a háttérben, szép lassan formálódhat egy kritikus tömeg (12-es házas Plútó trigonja), ami hosszú távra megmozdít bennünk valamit.

A Vízöntő miatt a leginkább érintett kérdések lehetnek: a társadalmi egyenlőség (vagy épp egyenlőtlenség), a kommunikációs rendszerek (propaganda, közösségi média-hazugságok) lelepleződései.

Új terek nyílnak az emberek közti kapcsolatokban. Ezt a Vízöntő korszak eleve átrendezi, hiszen a hierarchia helyett (lenyomom a torkodon a véleményemet, mert én vagyok a főnök) egyre több esetben a partneri-egyenrangú ötletelések kapnak teret. Az Ikrek Jupiter évében megtapasztalhatjuk ennek a fajta közös inspirációnak az előnyeit.

Akár a mindennapokban is kipróbálhatjuk a brainstromingot. Ez egy nagyon kreatív gondolkodási technika, amikor a csoporton belül spontán ötleteket dobálunk a közösbe. Az egészséges viták, a nézet-ütköztetések szintén üdítőek lehetnek – főként azért, mert elfelejtettük (vagy soha nem is tudtuk), hogy hogyan kell jól csinálni.

Az emberiség fejlődésének a kommunikáció volt a kulcsa. Maga a szó is a latin "communo", "közösség" szóból ered. Már az ősember vadászatának a sikeressége is azon múlott, hogyan osztoztak meg az információkon. A 19. század nagy vívmánya, a tömegkommunikáció előnye, hogy gyorsan és nagy távolságokban terjedhetnek a hírek, hátránya – és erről nem szabad megfeledkeznünk! – az egyirányúság. Ez próbáljuk meg kicsit kiküszöbölni az online chatekkel, a kommentelési lehetőségekkel, de a közös eszmecseréket nem helyettesítheti.

A hang, mint rezgés az Ikrek Jupiter év egyik fontos aspektusa, ennek részleteibe most nem megyek bele, mert erről biztosan sokat fogunk értekezni a TheVoidMap-en, de nem mindegy, hogy mit, hogyan, milyen hangsúllyal, milyen érzelmi töltettel mondunk. Amikor kimondunk (kiírunk) valamit, az teremtő igévé válik, akkor is, ha nem "isteni minőség tudatosságával" engedjük szabadon. A "bele kell dögleni a munkába", a "mérgezem magam egy pohár kólával" vagy a "minden férfi idióta" látszólag ártatlan frázis, miközben ténylegesen folyamatos valóságteremtés.

Az Ikrek Jupiter útja a következőképpen alakul:

2024. június 3-án lesz pontos a Plútó trigonja, amikor nem csak a planétára, hanem a konkrét változási folyamatokra nézhetünk rá egy másik aspektusból.

Június végétől a kedvező fényszögektől eltávolodunk, nem kapunk támogatást, így felfokozódhatnak a korábban említett negatívumok. Július első felében azonban ráérezhetünk arra, hogy mit és hogyan kellene változtatnunk a saját kommunikációnkban.

Július végétől október elejéig lesz egy izgalmas kvadrát a Halak Szaturnusztól (csúcspontja augusztus 19.), amikor a családi gondolkodási minták okozhatnak feszültségeket, viszont ezzel lesz a legkönnyebb kilépni a korlátozó sémákból. Ez még novembertől 2025 februárjáig (csúcspont december 24.) visszaköszön, majd 2025 április és május vége közt lesz az utolsó (egzakt találkozás nélkül)  vagyis jó alaposan átformálhatjuk gondolkodásunk gyökereit.

Utána kapjuk a közösségi gondolkodás átalakításának a lehetőségét, amikor is a Halak Neptunusszal jön létre a kvadrát, amivel majd a Kos-Rák tengelyen válik egzakttá, újra a Szaturnusszal: ez már tényleg új kognitív tereket nyitva meg nekünk.


Vedd fel velem a kapcsolatot:

2024. május 7., kedd

Újraszeretni az anyagot

Újhold és stellium a Bikában: 2024.05.08.

Bevezető gondolat

"Minden egyszerűbb volna, ha ugyanabból az anyagból lennénk, mint az álmaink." (Palotai Boris)

Kezdjük az anyaggal!

Nem volt könnyű megfelelő idézetet találnom, mert az "anyag" kifejezésre leginkább csak a pénzüggyel összefüggő jelentés kapcsán jöttek ki találatok. Pedig itt teljesen más megközelítésre, újraértelmezésre van szükség. Így hát kezdjük az anyaggal, mit is jelent egyáltalán!

Maga a szó – amit én meglehetősen ősinek gondoltam – a nyelvújítás korából, a 18. századból származik. Sőt, az angol "material"  kifejezés is csak pár évszázaddal korábban épült be a nyelvkincsbe. Mindkettő gyökere a latin mater → materia, vagyis az anyából megalkotott anyag.

Az anyag jelentése: "tényleges, hétköznapi, földi, az anyagi világból merített", ellentétben a spirituálissal, a mentálissal vagy a természetfelettivel. Vagy ahogy a Czuczor-Fogarasi 1862-es A magyar nyelv szótárában szerepel: "Az ember anyagból és szellemből alkottatott. Az anyag szétoszlik, a szellem fennmarad."

Talán az anyag, a test, a forma annyira természetes, annyira mindennapi, hogy évezredeken át nem is foglalkoztunk vele. Sokkal izgalmasabb volt a szellem ébredése, az ember önmagára és a világra való csodálkozása. A legtöbb vallás nyomán a test alantassá, megvetendővé vált, olyannyira, hogy újra fel kell fedeznünk létezésünk nélkülözhetetlen alapját.

Pedig a fizikai élet önmagában is egy csoda, ahogy Fred Hoyle, angol kozmológus, matematikus-csillagász fogalmaz: "Annak a valószínűsége, hogy élettelen anyagból egy élő sejt alakuljon ki, kisebb, mint annak a valószínűsége, hogy egy orkán végigsöpör egy roncstelepen, és összeállít egy működőképes Boeing 747-es repülőgépet."

A testünkkel való kapcsolat elvesztésével kéz a kézben járt a anyatermészettől való eltávolodás is, emiatt lehet ilyen hatalmas mértékű a kizsákmányolása, tönkretétele, mindkettővel szembeni tiszteletlenség. És a mérleg másik serpenyőjében szintén együtt jelent meg a környezet- és a testtudatosság.

Épp a múlt héten láttam a Netflixen a Hozd magad formába: Az evés titkos tudománya című filmet, ami az emberi emésztőrendszer lenyűgöző működéséről, az emberi sejtek és a baktériumok fantasztikus kooperációjáról szól. Néhány évtizede ez "undi" lett volna, ma pedig cuki animációkkal egészítik ki a tudományos tényeket.

Az újhold képlete

Az asztrológiában a Bika jegye szimbolizálja az anyagot, a testet, mindent, a fizikai működésünk érzékszervi megtapasztalását, jóllétünk alapfeltételeit.

Most mindez reflektorfénybe kerül: az újhold a Vénusszal, a Jupiterrel és az Uránusszal alkot egy stelliumot (bolygóhalmozódás, többszörös együttállás), ráadásul mindez épp napfelkeltére esik. Ez amolyan "hűha" konstelláció. Nagyon tömény, nagyon esszenciális.

A Nap és a Hold a Ran állócsillaggal, míg a Jupiter az Algollal áll együtt.

Álomanyag

Hosszú keresgélés után mégiscsak ráakadtam a tökéletes idézetre. Bár azt nem tudom, az írónő hogyan értette, hogy ugyanabból az anyagból lenni, mint az álmok, de számomra ez a külön kezelt test és szellem, materiális és spirituális, elképzelés és megvalósulás újraegyesítése.

Ugyanabból az anyagból vagyunk, mint az álmaink. Fizikai valóságunk összefügg a belső világunkkal, hitrendszereinkkel. Mint ahogy az érzelmeink is hatnak testünk működésére. Nincsenek zárt, egymástól független rendszerek. A Bika újhold üzenete ennek a felismerése. Ne csak gondolkodjunk, de érzékeljünk is. Váljunk eggyé önmagunkkal, a testünkkel, a fizikai világgal.

Az Algol jelenléte az ezzel kapcsolatos traumák gyógyítására mutat. Nem csak a bántalmazás vagy az erőszak okoz traumát, de a kollektívben sebként van jelen a testtel való kapcsolatvesztés. Látjuk ezt a születési élményekben, a testkép-zavarokban, bizonyos szépségtrendekben. Ha analógiákban gondolkodunk, akkor azt látjuk, hogy ez ugyanúgy rányomja a bélyegét a valóságérzékelésünkre is.

A jelenlegi átalakulás nem csupán elméleti, hanem nagyon is kézzel fogható. Sok minden íródott már át és még több fog arról, amit valóságnak gondolunk. Itt van például a virtuális tér, amit azok, akik nem születtek bele, kevéssé értenek. Sőt, a Vízöntő korszak még szélesebb, még váratlanabb távlatokat nyit majd...

Az újholddal együtt álló Ran állócsillag is ilyesfajta előremutató jel. Bár az Eridanus csillagkép egy viszonylag fényes csillagáról van szó, saját nevet csak 2015-ben kapott. A névötletre pályázatot írtak ki és az akkor 14 éves James Ott javaslata nyert. A csillag a skandináv mitológia Rán istennője után kapta ezt az elnevezést, aki ott a haragos tengert testesíti meg.

A csillag mellett felfedeztek egy exobolygót is, akit az istennő férje után Aegirnek kereszteltek. Korábban a Naprendszerünkhöz hasonló, központi csillag körül keringő bolygók létezése csupán a sci-fi írók fantáziájában létezett, de az 1990-es évektől megerősítést nyert: mindez valóság! Olyannyira, hogy 2024. május 1-jén 5.662 ilyen planétát tartottunk számon.

Korábban elképzelhetetlen, ma a fizikai világ része. Pontosabban mindig is része volt, csak mi nem láthattuk.

A Vízöntő világkorszakkal nem csak a tudatunk, a valóságunk is tágul, így egyre kézenfekvőbb, hogy az emberiségnek lehetősége adódik másik dimenziókkal összekapcsolódni.

Mint általában, a sábai szimbólum most is tökéletesen reflektál erre a mondanivalóra, a képe: egy új kontinens emelkedik ki az óceánból. "Egy elme, amely mentes a szilárd meggyőződések beszűkítő struktúrájától és a moralista attitűdöktől, az szabadon lehet spontán. Ekkor reagál az ihlet öntudatlan áradására, új gondolatokat hozva létre, amelyekből új valóságok bukkanhatnak elő és emelkedhetnek fel."


Vedd fel velem a kapcsolatot:

Related Posts with Thumbnails