(Popper Péter)
Idén, 2015. július 20-ra, hétfőre esik az év harmadik nagy buddhista ünnepe, amit tízmilliószoros teremtő napként is szoktunk emlegetni.
A Chokhor Düchen-en, vagyis "Az imakerék ünnepén" a tibetiek Buddha első beszédére, a Négy Nemes Igazság tanára emlékeznek.
A teremtésgondolat bölcsője
A keleti és a nyugati gondolkodás jelentősen eltér - szinte ég és föld egymáshoz viszonyítva a két világlátás. A buddhizmus a teremtő napokon is a szenvedésről beszél, még mi szívesebben közelítünk a pozitív gondolkodás oldaláról. "Ott" teljesen természetes a karma és a lélekvándorlás fogalma, míg "itt" épp csak barátkozni kezdtünk vele.A keresztény-katolikus kultúrkör, amiben Európa nevelkedett az elmúlt évezredekben, a feltámadásban hisz, míg kelet a felébredésben.
Ha csak e két szót ízlelgetjük, micsoda különbséget fedezhetünk fel!
Jó egy évtizeddel ezelőtt Héjjas István írt egy rendkívül izgalmas könyvet. Már maga a címe is figyelemfelkeltő: Buddha és a részecskegyorsító. Az író párhuzamot vont az ősi, keleti vallási tanítások és a modern nyugati tudományok között. A lényeg zanzásítva talán ennyi lenne: nyugatnak évezredekbe telt újra felfedezni azt, ami kelet sosem felejtett el.
A tízmilliószoros nap alkalmából szeretnék kiemelni pár gondolatot:
"A védánta bölcselet (...) így fejezi ki: 'Tat Tvam Aszi', vagyis: 'Az te vagy.' Ismerd fel, hogy minden, amit valaha is tapasztalhatsz, azonos önmagaddal."
"A keleti vallások azt tanítják, hogy (...) a cél érdekében gyökeresen át kell alakítani az emberi tudatot, és meg kell szabadulni a negatív tudati tényezőktől, mint amilyen az önzés, az ellenséges indulatok, az előítéletek és a hamis tudat, amelynek hatása alatt valóságnak hisszük azt, ami nem létezik és illúziónak azt, ami létezik."
"(...) a tudat és a 'materiális' jelenségek, vagyis belső és külső világunk egymás tükörképei, és ezek kölcsönösen tartalmazzák egymást. Nemcsak arról van szó, hogy a világban benne van a tudat, hanem arról is, hogy az egyetemes tudatban benne van a világ."
Az Oroszlán szívében
A mostani teremtő napon a Vénusz a Szűz első fokán együtt áll a Regulusszal (napnyugtakor látható).A Vénusz a szépség, a szerelem, a harmónia és az egyensúlyteremtés planétája, hozzá tartoznak azok a dolgok, amik érzések formájában, "szívből fakadóan" áradnak szét a világban.
A Regulus az Oroszlán csillagkép szíve: így is hívják Cor Leonis (arabul Al Kalb al Asad). Az oroszlán az önbizalom, a saját magunkba és képességeinkbe vetett hitet és a legmagasabb szintű teremtőerőt reprezentálja. A kardinális erények közül az erő, a bátorság és az akarat megnyilvánulása.
Ha teremteni szeretnénk, tegyük fel magunknak a kérdést, milyen érzések kapcsolódnak a vágyott dologhoz? Félelem? Bizonytalanság? Harag? Vagy öröm és bizalom? Figyeld a választ, mert most - a hagyomány szerint - sokszorosan érvényesül az ima, az imagináció ereje...
Végül a tavalyi bejegyzés arról, hogy a tarot hogyan írja le azt a tíz lépcsőfokot, ami a Szerencsekerékhez vezet: Lehetőséget nem kapni nehéz...