Telihold a Bak havában: 2023.01.07 (00h08m)
A csillagkép nyilat tartó kezétől indultunk és most a központi csillagot jelölő térdnél járunk. Nagyon érdekes, hogy a térd (Rukbat) csupán a 16. legfényesebb csillaga a Nyilasnak – szabad szemmel szinte nem is látható – mégis ezt jelölélték ki alfának (ɑ).
Ennek oka a csillagmitológiában keresendő. A legenda szerint Kheirón kentaurt tisztelhetjük ebben a csodálatos konstellációban. A történet szerint a bölcs tanító egy csetepatéban véletlenül megsebesült: Heraklész nyila a térdébe fúródott. Ez a seb nem lett volna halálos, de a nyíl hidraméreggel volt átitatva. A halhatatlan kentaur végtelen fájdalmat élt át, de meghalni mégsem tudott. Végül Prométheusz gyötrelmeit magára vállalva földi halandóvá válhatott – cserébe pedig elnyert az égi, s immáron örök halhatatlanságot.
Épp a napokban láttam egy fantasztikus sorozatot az emóciókról, amiben az érzelmi kínt valahogy így fogalmazták meg:
csontig hatol és térdre kényszerít.
Pontosan ez történik a mitológiai kentaurral és velünk is, amikor kheiróni tapasztalatokat élünk át: trauma ér bennünket vagy az önismereti út során szembesülünk a korábbi traumáinkkal. Térdre rogyunk a fájdalomtól...
A telihold képlete
Ennek a fényszögnek a dilemmáját a bemerevedett múlt minták, az érzelmi letapadások (Bak Nap, Rák Hold), illetve az önmagunkká válás (Kos Kheirón) nehézségei adják.
A járt utat már magunk mögött hagytuk, de az új ösvényt még nem tapostuk ki magunknak.
Ez előre vetíti az idei év kollektív feladatát: lépésről lépésre át kell emelni magunkat arra az ismeretlen és járatlan útra.
A Vízöntő Plútó, illetve a Halakon keresztülhaladó Szaturnusz hagy még időt minderre – nagyjából két évet. Olyan ez, mintha az új otthonunkba több fordulóval vinnénk át a legfontosabb holmikat. De nem mindent! Nosztalgiából ne tartsuk meg a használhatatlan karosszéket, a sosem olvasott magazinokat vagy a "majd-jó-lesz-még-valamire" ruhadarabokat.
Nyugodtan helyettesítsük be a fenti példát azokkal a szokásokkal, gondolkodási sémákkal, kishitűséggel, bűntudat-játszmákkal. Ragaszkodunk hozzájuk, mert ezeket ismerjük. Ezek jelentik azt a bizonyos "komfortzónát", aminek elkorhadt, szétrohadt korlátjába eszeveszetten kapaszkodik a tudatalattink.
Ehhez azonban nem elég együtt élni a traumával – fontos a megértés, a tudatosság, az átlényegítés.
A kentaur egyszerre ösztönös és animális, bölcs és szellemi. Lényünknek az a része, aki (vagy ami?) folyamatosan összekapcsolódik a testével, miközben igyekszik ezen keresztül megérteni a világ működését.
A "térdre rogyást" nem csak negatív élmények válthatják ki, de a felfoghatatlanul gyönyörű, áhítattal teli élethelyzetek is. Olykor az Univerzum végtelensége, a világ fenségessége az, ami miatt a földre rogyunk. Mindkét esetben az érzelmek súlya az, ami kiváltja ezt az önkéntelen mozdulatot.
De lehet nagyon tudatos is a térdre ereszkedés, a létezés előtti alázat kifejezése. A Nappal szemben álló Hold a Canopus állócsillaggal találkozik össze, ami a lelkünk utazására hív bennünket.
Ereszkedjünk térdre, még ha csak képletesen is a jelen pillanatban, lássuk azt a fáradságos utat, amit a sorsunk, a transzgenerációs mintáink kiszabtak nekünk, érezzük az új út taposásának horzsolásait, s lássuk meg magunk előtt azt a bizonyos fényt, ami felé haladni szeretnénk. Ez a mai telihold esszenciája...
Tetszett a bejegyzés?
Kérlek, oszd meg, hogy másokhoz is eljusson!
Ha pedig érdekelnek az asztrológiai aktualitások:
Kövesd a Padparadsa facebook oldalát!